Mikroregion Běleč tvoří patnáct samosprávných obcí severně od Klatov. 
Jsou to obce : Švihov, Chudenice, Dolany, Ježovy, Poleň, Červené Poříčí, Chocomyšl, Křenice, Mezihoří, Biřkov, Kaničky, Únějovice, Všepadly, Úboč, Němčice ve kterých žije 4655 obyvatel na ploše 145 km2. 
Severním směrem od Klatov se táhne pás vrchů, který odděluje údolí řeky Úhlavy ( Dolany, Švihov, Mezihoří a Červené Poříčí) od údolí, ve kterém leží Poleň, Chudenice, Ježovy, Křenice, Biřkov, Kaničky, Únějovice, Všepadly, Úboč a Němčice . Dominantními jsou vrcholy Doubrava (728m), Bělýšov (697m), Běleč (712m) a Tuhošť (601m), které jsou porostlé hlubokými smíšenými lesy, pravým rájem houbařů a turistů. 
Je to území starověkých mohyl a dávného pohanského osídlení, tak jak o tom podala svědectví řada archeologických nálezů. Od pradávna vedla z Bavorska směrem na Plzeň a Prahu údolím Úhlavy zemská stezka, která byla chráněna systémem tvrzí. 
(Černínská tvrz přestavěná na Chudenický zámek, Pušperk u Poleně, Komošín, Dolanská tvrz, Kokšínský hrádek). Nejrozsáhlejším a nejzachovalejším, bez dobových přestaveb, je však gotický hrad Švihov největší a nejnavštěvovanější vodní hrad v Čechách. 
vodní hrad Švihov

Dobré vlakové a autobusové spojení na trase Plzeň - Klatovy - Železná Ruda, krásné lesy s turisticky značenými trasami a řada pamětihodností jsou lákadlem pro stále rostoucí množství turistů.